Vegan Belgesi

Vegan yaşam tarzı her geçen gün daha yaygınlaşıyor ve birçok insan bu yaşam tarzını benimsemeyi tercih ediyor. Ancak veganlığın artmasıyla birlikte vegan ürünlerin etiketlenmesinde de artış oldu. Bu yazıda vegan etiketinin ne anlama geldiğini, nasıl düzenlendiğini ve neden önemli olduğunu keşfedeceğiz.

Vegan Belgesi Nedir?

Vegan Belgesi, bir ürünün üzerinde herhangi bir hayvansal ürün veya yan ürün bulunmadığını gösteren bir sembol veya logo veya işarettir. Bu etiket, değerleriyle uyumlu ürünleri belirlemelerine yardımcı olduğu için vegan bir diyet veya yaşam tarzı izleyenler için yararlıdır. Vegan etiketleri genellikle gıda ürünlerinde bulunur, ancak giyim, güzellik ürünleri ve ev eşyalarında da görünebilir.

Vegan Belgesi Standardı

Küresel Vegan gereksinimlerini değerlendiren ve Veganlıktaki kriter ve gereksinim karmaşasını ortadan kaldıran NSO (International Natural Standardization Organization), 2018 yılında Dünya’ nın ilk Küresel Ortak Vegan Standardı olan NSO-NAP 7 Standardını yayınladı. "Vegan" terimi, Ülkeler genelinde resmi olarak tanımlanmış bir konu değildir ve bu nedenle ortaya çıkan ihtiyaçları NSO-NAP 7 Vegan Standardı karşılamakta ve ürünlerinde kullanımına ilişkin özel bir düzenleme ortaya koymaktadır. Bununla birlikte Standart, tüm bileşenlerin bir ürünün etiketinde listelenmesini de talep eder; bu, tüketicilerin içerik listesini okuyabileceği ve ürünün vegan olup olmadığını kendileri belirleyebileceği anlamına gelir.

NSO/IBI, Küresel Ortak Sertifika ve Etiket olan NSO-NAP 7 Vegan kriterlerini karşılayan ürünlerde kullanılabilecek tescilli bir sertifika markası olan NSO-NAP 7 Vegan Belgesi V-LABEL Ticari Markasını geliştirmiştir.

Bu kriterler şunları içerir:

  • Ürün hayvansal kaynaklı herhangi bir bileşen içermez,
  • Ürün hayvanlar üzerinde test edilmez,
  • Üretimde hayvan istismarı yapılmaz.

Vegan Belgesi Neden Önemli?

Vegan Belgesi ve Vegan Etiketi etiketlemesi birkaç nedenden dolayı önemlidir.

  • Vegan Etiketleme, vegan bir yaşam tarzını takip edenlerin değerleriyle uyumlu ürünleri belirlemelerine yardımcı olur. Sadece içindekiler listesine bakarak bir ürünün vegan olup olmadığını belirlemek zor olabilir, bu nedenle net bir etikete sahip olmak süreci çok daha kolaylaştırabilir.
  • Vegan Belgesi, başta gıda ve kozmetik olmak üzere endüstrilerde şeffaflığın ve dürüstlüğün desteklenmesine yardımcı olabilir. Tüketicilerin, etik veya sağlıkla ilgili kaygıları olanlar için önemli olabilecek hayvansal türevli içerikler içeren ürünleri satın alma konusunda yanıltılmamasını sağlar.
  • Vegan Etiketleme, vegan pazarının büyümesini desteklemeye yardımcı olabilir. Daha fazla insan vegan bir yaşam tarzını benimsedikçe, vegan ürünlere olan talep artıyor. Net etiketleme, bu ürünleri tüketiciler için daha erişilebilir hale getirmeye yardımcı olabilir ve bu da sektörün büyümesini desteklemeye yardımcı olabilir.

Nihai aşamada Vegan Etiketi (Vegan Belgesi/Vegan Sertifikası), başta gıda, kozmetik ve tekstil endüstrisi olmak üzere iş dünyası için önemli bir araçtır. Vegan bir yaşam tarzını takip edenlerin değerleriyle uyumlu ürünleri belirlemesine yardımcı olur, sektörde şeffaflığı ve dürüstlüğü teşvik eder ve vegan pazarının büyümesini destekler. Şu anda çoğu ülkede ürünlerde "vegan" teriminin kullanımına ilişkin özel bir düzenleme bulunmamakla birlikte, NSO-NAP 7 Vegan etiketleme, üreticiler ve tüketiciler için yine de değerli bulunmaktadır.

Vegan bir yaşam tarzı benimsiyor ya da bu yaşam tarzına hitap eden pazarlarda yer almak istiyorsanız, NSO-NAP 7 vegan etiketine sahip ürünler alın ya da üretin.

NSO-NAP 7 Vegan Belgesi ve Etiketi Almak için Etiketleme/ Sertifikasyon Sürecine ve Yaşam Zinciri Etiketleri Başvurusu sayfasından ulaşabilirsiniz !