Cruelty Free Belgesi

"Cruelty Free" terimi, hayvansal içerik bulundurmayan, hayvan istismarı yapılmamış ve hayvanlar üzerinde test edilmemiş ürünleri ifade eder. Son yıllarda, tüketiciler hayvan deneylerinin etik ve ahlaki sonuçlarının daha fazla farkına vardıkça, zulüm içermeyen ürünlere yönelik artan bir talep olmuştur. Bu talepleri karşılamak için NSO, 2018 yılındı NSO-NAP 7 Standardını yayınlamıştır. Sonuç olarak bu gereksinimlerin ve tüketicinin hassasiyetlerinin karşılandığını ortaya koymak için birçok şirket ürünlerinde NSO-NAP 7 Madde 2 "Cruelty Free" etiketini kullanmaya başladı.

Cruelty Free Belgesi Nedir?

NSO-NAP 7 (Madde 2 / NSO-NAP 7.2) Cruelty Free Belgesi (Zulümsüz Etiketi), bir ürünün hayvansal içerik bulundurmadığını, hayvan istismarı yapılmadığını ve hayvanlar üzerinde test edilmediğini gösteren bir etiket veya sembol/işaret ya da logodur. Cruelty Free Belgesi, genellikle hayvansal içerikten ari, hayvan istismarının yapılmadığı ve hayvanlar üzerinde test edilmediği güvencesi ile üretilen ürünler için NSO-NAP 7 Standardı kriterlerini uygulayan şirketler tarafından kullanılır. Zulüm içermez etiketi, ürünün zulümden muaf durumunu doğrulayan, ISQ Belgelendirme gibi NSO/IBI Lisanslı Akredite bir Onaylanmış Kuruluş tarafından verilen Cruelty Free Sertifikası’ nı ve Etiketini tanımlar.

Cruelty Free Belgesi Neden Önemlidir?

Cruelty Free Belgesi (Zulümsüz Etiketi), tüketicilerin satın aldıkları ürünler hakkında bilinçli seçimler yapmasına izin verdiği için önemlidir. Tüketiciler, zulümsüz olarak etiketlenmiş ürünleri seçerek etik ve ahlaki değerlere bağlı şirketleri destekleyebilir. Ek olarak, zulümsüz etiketi, hayvan istismarı ve hayvanlar üzerinde test yapılması konusunda farkındalığı artırmaya yardımcı olabilir ve daha fazla şirketi NSO-NAP 7 Madde 2 Cruelty Free (zulümsüz) uygulamaları benimsemeye teşvik edebilir.

Cruelty Free (Zulümsüz) Etiketleme

NSO-NAP 7.2 Cruelty Free (Zulümsüz) Etiketleme, bir ürüne zulümsüz etiket ekleme gereksinimlerini ya da kriterlerini karşılama sürecini ifade eder. Zulümsüz etiketini kullanmak için şirketlerin öncelikle ürünlerinin hayvansal içerik bulundurmadığından, hayvan istismarı yapılmadığından ve hayvanlar üzerinde test edilmediğinden emin olmaları gerekir. Bu, ürünün zulümsüz durumunu doğrulayan ISQ Belgelendirme gibi NSO/IBI Lisanslı Akredite bir Onaylanmış Kuruluş ile çalışmayı gerektirir.

NSO/IBI (NSO-NAP 7), PETA ve Leaping Bunny gibi Cruelty Free (zulüm içermeyen) onayları sunan birkaç çatı organizasyon kuruluşu vardır. Bu organizasyonlar ve NSO-NAP 7.2 Standardı, şirketlerin zulümsüz olarak sertifikalandırılmaları için karşılaması gereken katı kriterlere sahiptir. Şirketler, üretim sürecinin hiçbir aşamasında hayvansal bileşen kullanmadığını, hayvan istismarı ve hayvanlar üzerinde test yapmadıklarını ve tedarikçileri tarafından bu durumların sağlandığı tedarikleri kullandıklarını göstermelidir.

Bir ürünün hayvandan, zulümden ve istismardan muaf olduğu onaylandıktan sonra şirket, Cruelty Free (Zulümsüz) etiketini ambalajlarında, tüm tanıtım ve pazarlama materyallerinde kullanabilir. Bu etiket, ürünün zulümsüz durumunu doğrulayan lisanslı ve onaylanmış sertifika kuruluşu gibi ek bilgiler içerebilir.

Satın aldıkları ürünlerle ilgili etik ve ahlaki tercihler yapmak isteyen tüketiciler için zulümsüz etiket ve etiketleme önemlidir. Tüketiciler, zulümsüz olarak etiketlenmiş ürünleri seçerek, hayvan refahına kendini adamış şirketleri destekleyebilir ve daha fazla şirketi zulümsüz uygulamaları benimsemeye teşvik edebilir. Zulüm içermeyen ürünler satın almakla veya üretmekle ilgileniyorsanız, ambalajın üzerindeki zulüm içermeyen etiketi aradığınızdan veya etiketleme yaptığınızdan emin olun ve NSO/IBI (NSO-NAP 7), PETA ve Leaping Bunny gibi seçkin ve saygın bir organizasyon sertifikasını arayın ya da alın.

NSO-NAP 7.2 Cruelty Free Sertifikası Almak için Etiketleme/ Sertifikasyon Sürecine ve Yaşam Zinciri Etiketleri Başvurusu sayfasından ulaşabilirsiniz !